Jak zbudować MVP dla swojego produktu?

Adam Mucha
deskorolka, rower, motor jako kolejne etapy i wersje MVP samochodu

Dlaczego tak wiele start-upów ponosi porażkę?

Ponieważ brakuje im klientów, którzy za niego płacą!

Masz świetny pomysł, najlepszy zespół, a nawet inwestora, który jest gotów sfinansować Twoje pierwsze kroki w biznesie. Żyjemy jednak w czasach gigantycznego rozwoju technologicznego, w których właściwie nie ma barier produkcyjnych. Codziennie dziesiątki ludzi wpadają na dokładnie taki sam pomysł jak Twój i tak jak Ty, zaczynają również realizować swoje zawodowe marzenia. Codziennie też te marzenia kończą się … porażką. Często wygrywają Ci, którzy wypuszczą swój produkt wcześniej niż Ty, lub mają większy budżet marketingowy. Jednak na przetrwanie na rynku mogą liczyć tylko Ci, którzy słuchają swoich klientów, reagują na zmiany otoczenia, zachowań i potrzeb.

Co w takim razie zrobić, aby Twój produkt odniósł sukces? Od czego zacząć?

Przygotuj strategię MVP dla swojego produktu.

Co to jest MVP?

MVP (ang. Minimum Viable Product) zgodnie z definicją Eric’a Ries – twórcy tego pojęcia – jest to taka wersja nowego produktu, która pozwala na dostarczenie klientom minimalnej wartości z jego użytkowania, a zespołowi tworzącemu produkt na zebranie maksymalnej ilości wiedzy o kliencie, przy minimalnym wysiłku.

Innymi słowy – Minimum Viable Product to wersja produktu, która posiada minimalną ilość funkcji pozwalające na udostępnienie go użytkownikom.

Istota MVP

Dlaczego jest to tak ważne?

Większość start-upów ponosi porażkę. Początkujący przedsiębiorcy zazwyczaj bazują na swoich założeniach, garstce informacji o rynku i swoich potencjalnych klientach. Skupiają się na wykonaniu produktu, jednak bez potwierdzenia prawdziwych wymagań i potrzeb klientów. A takie podeście często prowadzi do klęski. Dlatego tak ważne jest, by na samym początku odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania, których odpowiedzi będą dobrym startem do przygotowania odpowiedniej strategii MVP:

  • Jaki jest biznesowy cel produktu?
  • Skąd wiadomo czy klienci naprawdę potrzebują Twojego produktu i czy rozwiąże on realny problem użytkowników lub taki, który można wykreować?

Możliwość uniknięcia porażki swojego produktu, to tylko jedna z zalet podejścia MVP. Dzięki temu:

  • Tworzysz produkt znacznie tańszy, niż ten docelowy, a budżet który posiadasz, przeznaczysz tylko na potrzebne funkconalności.
  • Jesteś w stanie wytworzyć swój produkt znacznie szybciej.
  • Uzyskujesz szybki feedback z rynku, czy w ogóle jest zapotrzebowanie na Twój produkt i czy tworzysz go dobrze.
  • Poznasz swojego klienta, jego potrzeby i problemy, które będziesz miał szansę rozwiązać.
  • Twój produkt zawiera tylko najważniejsze funkcjonalności, przez co jest łatwy do zmodyfikowania i zoptymalizwania pod kątem potrzeb klienta.

Kluczowe zasady

Tworząc swój produkt, trzymaj się kilku zasad, które pozwolą Ci na osiągnięcie sukcesu:

  • Nie myśl o tym, czy da się zbudować produkt. Myśl czy ludzie naprawdę go potrzebują i czy jesteś w stanie zbudować wokół niego biznes.
  • Skoncentruj się na realnych potrzebach użytkowników, nie na zaawansowanych funkcjonalnościach. Tylko w taki sposób będziesz w stanie dostarczyć swoim użytkownikom prawdziwą wartość. Większość funkcjonalności Twojego produktu i tak nie będzie używana. Użytkownicy nie będą wiedzieć nawet o ich istnieniu.
  • Odrzuć teorię kompletnego produktu – im szybciej wejdziesz ze swoim produktem na rynek, tym szybciej otrzymasz informacje zwrotną od użytkowników. Jeśli Twój pomysł im się spodoba, będą gotowi czekać na lepszą i bardziej kompletną wersję produktu.
  • Budowanie najbardziej “zaawansowanego” produktu, który “zrewolucjonizuje” świat może początkowo podbudować Twoje ego, jednak zniszczy je, gdy skończą się pieniądze od inwestorów i zobaczysz, że pomimo zaawansowania (jeśli będziesz miał szansę w ogóle skończyć swój produkt), nikt nie chce z niego korzystać. Nie buduj więc produktu dla siebie, tylko dla ludzi, którzy za niego zapłacą.

Proces tworzenia MVP

MVP to proces, który składa się z czterech powtarzających się etapów :

  1. Idea produktu – zdecyduj jaki produkt chcesz zbudować i stwórz jego prototyp. Zacznj zbierać feedback, czy jest dla niego miejsce na rynku i czy ma szanse biznesowe.
  1. Budowa produktu – przygotuj fizyczne MVP produktu, które będzie gotowe do testów pierwszym użytkownikom.
  1. Dostarczenie produktu – zacznij dystrybucję swojego produktu do przetestowania użytkowników. Zbieraj feedback, jakie funkcjonalności wymagają poprawy, co jest dobre, a co należy zmienić w Twoim produkcie.
  1. Dostosowanie produktu – na podstawie zebranych danych, zmieniaj swój produkt, wprowadzaj zmiany, odpowiadaj na potrzeby jego użytkowników.

MVP jest zatem procesem wdrażania iteracji, których celem jest ciągłe ulepszanie Twojego produktu, zgodnie z informacjami, jakie uzyskujesz od w ramach informacji zwrotnej od swoich klientów. Proces ten powtarza się do momentu uzyskania udanego produktu lub wykazania, że produkt jest nierentowny.

Proces i narzędzia MVP

Metody testowania MVP

Aby przetestować swój MVP możesz korzystać skorzystać z następujących metod:

Video wyjaśniające ideę produktu

Jest to krótki film, który zaprezentuje i wyjaśni ideę Twojego produktu. Najbardziej znanym przykładem takiego video, jest Dropbox. Publikacja ich 3 minutowego filmu pokazującego jedynie ideę produktu, spowodowała wzrost osób zarejestrowanych z 5 000 do 75 000 właściwie z dnia na dzień. Użytkownicy zostali na tyle zainteresowani, że pomimo braku jakiejkolwiej funkcjonalności, byli gotowi na nią poczekać.

“Czarnoksiężnik z krainy Oz” (Manual First)

Jest to metoda, która zamiast budowy zaawansowanego systemu, koncetruje się na sprawieniu wrażenia u jego użyt,kowników że produkt jest faktycznie działający i ze wszystkimi funkcjonanościami. Jednak całe “zaplecze” produkcyjne obsługiwane jest manulnie, a nie przez oprogramowanie. Klienci mają wrażenie, że korzystają z prawdziwego produktu, jednak w rzeczywistości nie wiedzą, że tak naprawdę wszystko jest obsługiwane manualnie.

Concierge

Concierge MVP jest zbliżoną metodą do Czarnoksiężnika z krainy OZ. Różnica polega jednak na tym, że zamiast udawanego produktu i jego manualnej obsługi, produkt lub usługa dostarczana jest tylko do wyselekcjonowanych klientów.

Fragmentaryczne MVP

Jest do połączenie medoty Czarnoksiężnika z krainy Oz oraz Concierge. Zakłada ono użycie istniejących już rozwiązań na rynku, zamiast tworzenia swoich – od samego początku. Przykładem takiego MVP jest Groupon, który w początkowej fazie życia produktu skorzystał z gotowego system uWordpress, Apple Mail oraz AppleScript, który generował manualnie PDF’y z zamówieniami klientów.

Crowdfounding –zbieranie funduszy od klientów

Finsowanie społecznościowe to świetna szansa na weryfikację, czy Twój produkt spotka się z zainteresowaniem klientów. Jest ona szczególnie przydatna dla fizycznych oraz innowacyjnych projektów. Nie musisz poświęcać czasu i finansów, na produkcję prawdziwego produktów. Zaprezentuj ideę, czy też prototyp swojego produktu i w krótkim czasie dostaniejsz informację z rynku, czy warto produkt ma szanse zaistnienia w biznesie i przede wszystkim fundusze, które pozowlą Ci na produkcję Twojego pomysłu.

Pojedyncza funkcjonalność

Skoncentruj się na budowie jednej, kluczowej funkcjonalności swojego produktu , która zaangażuje pierwszych użytkowników. Przykładem takiego MVP jest Google, które w początkowej fazie budowy produktu skupili się na jednej funkcjonalności – wyszukiwarce. Dopiero z czasem zaczęli rozbudowywać swój produkt o kolejne funkcjonalności, czy też wzbogacać portfolio swoich produktów.

 

Bardzo łatwo jest zmarnować szansę i pieniądze tworząc produkt, którego nikt nie będzie używał. Masz możliwość korzystania z wielu narzędzi , rozwiązań lub metod, które mogą Ci pomóc w zbudowaniu dobrego produktu, który spotka się z zainteresowaniem klientów. Mimo, że teoretycznie budowa strategii MVP tworzy dodatkową pracę i wymaga poświęcenia czasu, to w przyszłości zyskasz profity z takiego podejścia. Dropbox, Twitter, Groupon, Spotify to firmy, które zaczynały właśnie w taki sposób. Ucz się więc od tych, którzy osiągnęli już sukces. Obserwuj wzorce biznesowe, słuchaj swoich klientów i pracuj tak ciężko, jak to tylko możliwe, a może za jakiś czas to właśnie o Twoim MVP usłyszy świat.

 “MVP to więcej niż sam produkt, to sposób myślenia.”

UXPin

Adam Mucha

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!
POROZMAWIAJMY O WSPÓŁPRACY
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.