Czas na Twój własny pledge manager

Adam Mucha
15 minut
obrazek-2239

Prowadząc rozmowy z właścicielami i managerami firm tworzących gry planszowe fundowane na Kickstarterze wcześniej czy później pojawia się temat kosztów pledge managera, a w linii prostej, posiadania własnego pledge managera.

W obiegowej opinii koszt własnego pledge managera jest na tyle wysoki, że to rozwiązanie dostępne jest tylko dla największych rybek, ale nic bardziej mylnego. Obecnie we FROGRIOT tworzymy dwa takie narzędzia dla naszych klientów, a niniejszy post odpowie Ci na pytanie: czy to właściwy moment na posiadanie takiego narzędzia, dlaczego warto je mieć i z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Powody, dla których warto

Powodów, dla których warto posiadać tego typu narzędzie na własność jest co najmniej kilka, ale najbardziej podstawowym jest oszczędność. Przy odpowiedniej skali sprzedaży przełożenie na zysk (a w zasadzie brak poniesionych dodatkowych kosztów) jest natychmiastowe.

Kolejnym powodem może być spełnienie indywidualnych wymogów charakterystycznych dla prowadzonego biznesu. Przy wykorzystaniu istniejącego narzędzia nie mamy żadnej kontroli nad tym, jak ono działa. Natomiast tworząc customowe rozwiązanie możemy dopasować funkcjonalności, wygląd i funkcje tak aplikacji dla użytkowników, jak i panelu administracyjnego do swoich potrzeb biznesowych.

Akwizycje, zresztą nie tylko w branży gier planszowych, nie są niczym rzadkim. Ale jak sprzedawać to drogo 😉 Posiadanie własnego pledge managera wpływa na dwa aspekty: nie tylko zwiększa wartość firmy jako takiej, ale również pozwala na wypracowanie lepszych zysków, które automatycznie przekładają się na wyższą wycenę np. EBITDA. 

Koszty kampanii z udziałem zewnętrznego pledge managera

Aby nadać odpowiedni kontekst przyjrzyjmy się kosztom wykorzystania pledge managera dla kampanii gry ufundowanej na Kickstarterze. Jako podstawę weźmy kampanię gry, która zebrała 1 000 000$ przy 10 000 wspierających. Biorąc podstawowe koszty Backerkita, to koszt obsługi takiej kampanii wynosi 15 000$. Dodatkowo w tzw. late pledgu można spokojnie przyjąć 20% dodatkowej obsługi, która oznacza dalsze 7 000$ bezpośrednich kosztów. Łącznie koszt to 22 000$. 

W przypadku większej kampanii, przy przyjętych powyżej kryteriach 2 500 000$, całkowity koszt obsługi wynosi 51 000$. 

Koszt stworzenia własnego narzędzia

W tym miejscu warto skonfrontować koszty obsługi zewnętrznej z kosztami stworzenia i utrzymania własnego narzędzia. Szacujemy (oczywiście w zależności od konkretnych funkcjonalności), że stworzenie własnego pledge managera, to jednorazowy koszt w zakresie 20 000 – 40 000$.

Dodatkowo należy doliczyć koszt utrzymania infrastruktury oraz fee związane z systemami płatności (płatność za transakcję) oraz koszt wysyłki maili do bazy użytkowników. W modelu rocznym można przyjąć, że koszty utrzymania infrastruktury to 1 800$, koszty wysyłki maili to 2 076$, a fee związane z systemami płatności to 1,4% + flat fee (0,25$USD). 

To kiedy zaczynamy zarabiać?

W zależności od liczby wspierających i zebranej kwoty kampanii zarabiać możemy zacząć nawet po jednej kampanii. Koszty obydwóch modeli obrazuje przedstawiona poniżej tabela:

Tabela 1. Korzystanie z pledge managera vs Nasze produkty.

Nie opłaca się posiadać własnego Pledge Manager’a, tworząc kampanie o mniejszej skali (np. dla 100 000$ zebranych funduszy – tutaj zawsze koszty stworzenia własnego narzędzia przewyższa koszty korzystania z zewnętrznego Pledge Managera).

Zdecydowanie natomiast warto zainwestować w narzędzie, jeżeli nasze pojedyncze kampanie osiągają średni przychód już od 100 000$ i pod warunkiem, że planujemy dwie takie kampanie w roku. Obrazuje to poniższy wykres:

Wykres 1. Inwestycja w pledge manager opłaca się przy dwóch kampaniach w roku z przychodami od 100 000$.

Jak na dłoni widać, że już jedna czy dwie udane kampanie mogą nie tylko pokryć koszt stworzenia własnego pledge managera ale również przynieść wymierne oszczędności. W przypadku mniejszych kampanii i firm myślących o rozwoju (a przecież taka też jest idea modelu sprzedaży opartego o Kickstarer, aby budować swoją kulę śniegową) zyski są tylko kwestią horyzontu czasowego takiej inwestycji. Przy udanych kampaniach, powyżej 1M $, kwestia stworzenia własnego narzędzia tego typu staje się w zasadzie jedyną sensowną z biznesowego punktu widzenia decyzją.

Ile można oszczędzić (zarobić)?

Ponownie najlepiej dane przedstawia tabela, dla zobrazowania przyjąłem te same liczby dla kampanii jak powyżej, a zaoszczędzone środki naprawdę robią wrażenie.

Tabela 2. Korzystanie z pledge managera vs Nasze produkty.

Oszczędzone środki można reinwestować w kampanie marketingowe mające na celu wsparcie nowej gry, dzięki czemu własny pledge manager staje się jeszcze bardziej opłacalny. Przy tak przedstawionej analizie kosztów budowa własnego pledge managera staje się nie tylko sensowną i logiczną, ale również natychmiastową decyzją, którą warto podjąć, jeżeli tylko działamy w modelu wydawania gier ze wsparciem gier na Kickstarterze i mamy odpowiednią skalę sprzedaży.

Jeżeli chciałbyś porozmawiać o stworzeniu pledge managera dla twojej firmy, odezwij się na [email protected], a z chęcią omówię z Tobą proces, technologię i opłacalność takiego przedsięwzięcia. 

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!
POROZMAWIAJMY O WSPÓŁPRACY
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.