Podbij sprzedaż przez Social Boosted Selling!

Przemek Trubalski
10 minut
obrazek-2283

Siłę Social Mediów doceniają już nawet największe marki. Również w branży gier planszowych działania w Social Mediach, potencjał społeczności, społecznościowy kontent, mogą napędzić sprzedaż produktów. Sprawdź, jakie korzyści może dać społeczność Twojej platformie z grami planszowymi.

Społeczność, to dziś nieoceniona siła. Polecenia, kontent generowany przez użytkowników, wymiana opinii – wszystko to może sprzyjać konwersji w sprzedaży gier w platformie z grami planszowymi. Trzeba jednak wiedzieć, jak ukierunkować tę siłę, by wykorzystać potęgę sprzedażową drzemiącą w odpowiednio prowadzonej komunikacji i interakcji ze społecznością graczy, czyli potencjalnych klientów. Z jednej strony te działania powinny opierać się na interakcjach, zachęcaniu użytkowników do zaangażowania, a z drugiej strony będzie to budowanie pozytywnych doświadczeń z Twoją marką. Z pewnością można płynnie i skutecznie łączyć te dwa obszary, aby podbijać ruch, konwersję i sprzedaż platformy e-commerce.

Kontent jest królem

W portalach informacyjnych sprawdza się stwierdzenie, że kontent jest królem. W e-commerce z grami planszowymi szczególnie sprawdzi się zaś kontent społecznościowy! Nie ma nic bardziej wartościowego niż treści zweryfikowane siłą społeczności, płynące prosto od najbardziej zaangażowanych użytkowników do użytkowników zainteresowanych tematyką, produktami, a w efekcie zakupami.

Uzupełnienie platformy o część kontentową, to wartość dodana dla użytkowników, którzy mogą być zainteresowani grami oferowanymi przez wydawcę. Z jednej strony, na blogu można umieszczać nowości, informacje o grach, zdjęcia i recenzje. Z drugiej strony daje to możliwość nawiązania współpracy z samymi twórcami, aby ich kontent mógł być publikowany na blogu platformy. W efekcie łączymy kontent z bloga, generowany przez społeczność lub kontent z mediów społecznościowych ze stroną produktową, z konkretnymi produktami dostępnymi w platformie. Dzięki wykorzystaniu siły społeczności oraz zalet kontentu (także społecznościowego), sprzedasz więcej swoich gier!

Wykres 1. Obieg informacji o grze w platformie przenika od strony produktu, przez stronę bloga i stronę kontentu generowanego przez użytkowników.

Aby zadziałało sprzężenie zwrotne, treści z bloga muszą być dystrybuowane na zewnątrz, zaś kontent i treści z mediów społecznościowych użytkowników, powinny być publikowane w ramach platformy. W ten sposób zapewniasz redystrybucję kontentu, bo użytkownicy równie chętnie będą tworzyć kontent z Twoimi grami w roli głównej w innych miejscach sieci! Nie dość więc, że masz w platformie własny kontent, to dodatkowo wartość i jakość produktów podbija kontent związany z Twoimi grami, ale generowany przez samych użytkowników tych gier. To tworzy idealną sytuację win-win. Zyskuje Twoja platforma, zyskują gracze, na końcu tej wymiany jest zaś konwersja w Twojej platformie. 

Jak to zrobić w praktyce

Najlepszym przykładem takiego działania jest rozwiązanie, które zaproponowaliśmy jednemu z popularniejszych w świecie gier planszowych wydawcy – Gamelyn Games. Podczas budowy platformy z grami tego wydawcy stworzyliśmy warstwę kontentową w postaci kuriera informacyjnego o nazwie Gamelyn Gazette. Publikowane są w nim recenzje samych graczy, redystrybuowane z innych miejsc sieci, z blogów, Social Mediów, a nawet w postaci filmów z YouTube. Treści z gazetki mogą być oczywiście udostępniane dalej, w dwóch najpopularniejszych wśród graczy platformach społecznościowych Facebook i Twitter.

Jednak treści serwowane w taki sposób, to nie tylko recenzje. Tutaj właściciel platformy może publikować przygotowane przez samych graczy solucje, omówienia, wiadomości, ogłoszenia o konwentach i targach, tutoriale i wiele, wiele więcej. Zawartość tej kontentowej warstwy generowanej przez użytkowników w platformie zależy tylko i wyłącznie od kreatywności twórców, a możliwości są tu naprawdę bardzo szerokie, jak: filmy, posty społecznościowe (np. ze wspomnianego Instagrama), galerie zdjęć z rozgrywek, z sesji cosplayowych itd.

Podsumowanie

Treści generowane społecznościowo wzbudzają zaufanie odbiorców, dlatego, że są to treści generowane przez graczy, dla graczy. Ponieważ są traktowane jako sprawdzone informacje stają się dowodem wiarygodności marki, czy produktu. Dodatkowo sprzedaż może podbijać system poleceń i recenzji. Gdy użytkownicy widzą Twoje produkty używane w określonym kontekście, gdy widzą pozytywne reakcje płynące ze świata graczy, a przede wszystkim polecenia innych graczy, chętniej kupują i używają gier sprzedawanych przez Twoją platformę. Polecenia przez innych użytkowników, zwłaszcza z tego samego kręgu zainteresowań grami planszowymi, są bardziej autentyczne, naturalne, zachęcają do zakupów równie skutecznie jak komercyjne reklamy.

Podbijanie popularności platformy przez siłę społeczności, to obiecujący i bardzo ekscytujący trend w strategii sprzedażowej. Wartość takiego działania potrafi być tak duża i ważna, że wręcz mówi się już o sprzedaży społecznościowej. Warto odnotować, że jest to także strategia niewymagająca dużych nakładów finansowych. Istotny jest tu jednak wkład czasowy, działania związane z mediami społecznościowymi muszą być nie tylko dokładne, ale przede wszystkimi regularne. Tylko w ten sposób można zbudować wokół swojej platformy silną grupę użytkowników, wielbicieli, influencerów. Trzeba też mocno dopieszczać użytkowników tworzących kontent związany z Twoimi produktami. To oni przekazują informacje w kręgu najbardziej zainteresowanych osób. Ich kontent jest traktowany z najwyższym zaufaniem, jako informacja przekazywana od graczy dla innych graczy. Przełożenie tych zabiegów na biznes może naprawdę mile zaskoczyć.

Jeśli jesteś wydawcą lub dystrybutorem gier planszowych i chcesz wypracować imponujące osiągi dzięki Social Boosted Selling napisz do nas. A może potrzebujesz nowoczesnej platformy e-commerce do sprzedaży swoich gier? Śmiało pisz na powyższy kontakt, porozmawiamy o potrzebach Twojego biznesu.

Źródła:

https://www.moengage.com/blog/8-ways-to-use-social-media-and-boost-your-e-commerce-conversions/
https://www.dreamgrow.com/top-15-most-popular-social-networking-sites/#1_Facebook_-_274_Billion_Active_Users

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!
POROZMAWIAJMY O WSPÓŁPRACY
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.