AWS – czym są Amazon Web Services? Q&A

Paulina Kaleta
21 min
obrazek-1664

Amazon kojarzy Ci się wyłącznie z zakupami online lub księgarnią? Błąd! Przedstawiamy AWS (Amazon Web Services) – największą i najpopularniejszą chmurę na świecie.

Czym jest AWS?

Amazon Web Services to dostawca usług w chmurze. Mówiąc najprościej, AWS kupuje sprzęt, instaluje różne oprogramowanie, monitoruje i zarządza nim, a na koniec pozwala nam go wypożyczyć.

Chcesz uruchomić aplikację Windows, ale posiadasz MacBooka (bez procesora Intel)? Zamiast kupować nowy laptop z systemem Windows, możesz go wypożyczyć zdalnie z AWS, używać go za pomocą dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Ile to kosztuje, zapytasz? Płacisz wyłącznie za faktyczny czas korzystania z usługi, więc w porównaniu do kupna nowego komputera – niewiele!

AWS (Amazon Web Services) to kompleksowa, rozwijająca się platforma przetwarzania w chmurze i dostarczana przez Amazon, która obejmuje mieszankę infrastruktury jako usługi (IaaS – Infrastructure as a Service), platformy jako usługi (PaaS – Platform as a Service) i pakietu oprogramowania jako usługi (SaaS – Software as a Service). Usługi AWS oferują m.in. narzędzia organizacyjne, takie jak moc obliczeniowa, przechowywanie baz danych i usługi dostarczania treści.

AWS nie należy do najmniejszych projektów – ale niczego innego nie powinniśmy spodziewać się po jego właścicielu, Jeffie Bezosie. W portfolio AWS znajduje się obecnie ponad 200 indywidualnych usług, które można skonfigurować oddzielnie i według własnych potrzeb… lub skorzystać z (raczej oczywistego) upsellingu, i stworzyć zintegrowaną infrastrukturę, która udźwignie nawet największe ilości danych (tak zrobił m.in. Netflix!*).

* Swoją drogą – to, że największy konkurent Prime!, czyli Netflix, hostuje się u Amazona sporo mówi o tym jak poważnym i godnym zaufania graczem jest AWS.

Ciekawostka: Amazon był jedną z pierwszych firm, które zdecydowały się zaoferować płatność nie za z góry określoną cenę czy abonament, ale za faktyczny czas użytkowania. Ta z pozoru niewinna zmiana zrewolucjonizowała branżę IT, czego efekty widzimy aż po dziś.

Ponieważ przeglądanie listy tak wielu, zróżnicowanych usług technologicznych mogłoby nawet największego zapaleńca doprowadzić do łez, Amazon zdecydował się podzielić swoją ofertę na (nieco bardziej przystępne) kategorie:

Jest ich nadal stosunkowo dużo, ale zdecydowanie ułatwiają zorientowanie się w szerokich możliwościach implementacji i wykorzystania poszczególnych usług.

Czym jest Cloud Computing i o co chodzi z chmurą?

Przywołam wspomniany wyżej przykład: posiadasz MacBooka, ale chcesz uruchomić aplikację Windows. Zamiast kupować nowy sprzęt za kilka lub nawet kilkanaście tysięcy (i to w najlepszym przypadku!), możesz skorzystać z usługi w chmurze – czyli wynająć wirtualny sprzęt “na żądanie”. Płacisz wyłącznie za faktyczne użytkowanie, a na koniec zwyczajnie wyłączasz usługę i nie martwisz się dalszymi kosztami utrzymania.

Tak właśnie działa Cloud Computing, czyli inaczej przetwarzanie w chmurze. Jest to jeden z najnowszych modeli przetwarzania danych w branży IT, w którym dane (ale także np. serwisy, programy i aplikacje) nie są przechowywane na fizycznym komputerze użytkownika (czyli jak do tej pory), ale na serwerach umieszczonych poza lokalną siecią. Dostęp do tej wirtualnej przestrzeni można uzyskać 24/7, z poziomu zwykłego laptopa, a nawet smartfonu – jedyne czego potrzebujesz, to internet.

Chmura jest bardziej wydajna, ponieważ nie osiąga limitów transferu, pamięci RAM czy mocy procesora. Jest bardziej niezawodna, ponieważ dla maszyn wirtualnych w chmurze okres przestoju w zasadzie nie występuje (w odróżnieniu od posiadania jednej kopii na fizycznej maszynie, która może ulec zniszczeniu, chmura swobodnie przerzuca kopię naszych danych na następny dostępny serwer, który jest w stanie udźwignąć nasze wymagania). Do tego zdecydowanie obniża koszty przy projektach o dużej skali – z badania przeprowadzonego w 2011 na zlecenie Komisji Europejskiej przez International Data Corporation (IDC) wśród firm, które korzystają z chmury obliczeniowej, wynika, że oszczędności z tym związane wyniosły średnio 10–20% kosztów IT. W przypadku 36% przebadanych przedsiębiorstw wykorzystanie chmury obliczeniowej wygenerowało oszczędności w wysokości 20% wydatków na IT lub wyższej – a to były szacunki wykonane kiedy chmura jeszcze raczkowała!

Niestety, aby z chmury swobodnie korzystać, trzeba się najpierw nauczyć jak – AWS nie jest wyjątkiem, chociaż jego twórcy zdecydowanie starają się ułatwiać swoim użytkownikom korzystanie z różnych usług dzięki oficjalnym szkoleniom oraz coraz staranniejszym dopracowaniem paneli zarządzania usługami. 

Dlaczego AWS jest tak popularny?

Odpowiedź na to pytanie można podsumować w trzech słowach: dostępność, (relatywna) taniość i skalowalność.

Kluczem do popularności AWS jest połączenie wysokiej dostępności i niskich kosztów, co jest oczywiście niezwykle atrakcyjne dla startupów, którym zależy na szybkim i skutecznym skalowaniu. 

Ciekawostka: Amazon S3 zapewnia 99,999999999% dostępności, obsługując biliony obiektów na całym świecie. 

Czym AWS różni się od swojej konkurencji?

W zależności do tego kogo zapytamy, taką też usłyszymy opinię na temat tego kto jest liderem na rynku usług w chmurze. Nie da się jednak zaprzeczyć, że AWS jest zdecydowanie najstarszym graczem, co daje mu ogromną przewagę na wielu frontach.

Ciekawostka: AWS oficjalnie został dopuszczony na rynek w 2006; dla porównania, Microsoft Azure zostało wypuszczone dopiero w 2014 roku.

Prawie dziesięcioletnia przewaga AWS nad konkurencją sprawiła, że Amazon miał czas na badania, eksperymenty i stały rozwój swojej oferty. Obecnie AWS posiada ponad 30% udziału w rynku, w ich ofercie znajduje się ponad 200 usług i ma aż 76 stref dostępności w 24 regionach geograficznych (a planuje ekspansję na 3 kolejne: Japonię, Hiszpanię i Indonezję):

Ma jednocześnie najmniej przestojów w historii – od początku istnienia ich przestoje trwają poniżej 20 godzin, co w świecie IT oznacza tyle co przysłowiowe “nic”. 

Z AWS korzysta wiele firm z listy Fortune 500; warto też nadmienić, że chociażby Netflix, Expedia czy Unilever całkowicie postawiły na usługi AWS i większość ich infrastruktury działa nie na infrastrukturze prywatnej, ale właśnie na AWS. 

Kto korzysta z AWS?

Jeżeli wierzyć liczbom podawanym przez samego Amazona, obecnie z usług AWS korzysta ponad 1000000 różnych firm na całym świecie, z czego dobre 10% tworzą międzynarodowe, bardzo dobrze rozpoznawalne marki, takie jak:

Jak przystało na dużych graczy, sumy wydawane na usługi Amazon Web Services nie należą do najmniejszych. Według Intricately w TOP10 najbardziej dochodowych klientów AWS (na podstawie miesięcznych wydatków na EC2 – czyli jedną z najpopularniejszych usług AWS) znajdują się:

Nie najgorzej, prawda?

Do czego można wykorzystać AWS?

Lista zastosowań jest długa i cały czas rośnie – wraz z rozwojem kolejnych usług AWS. Przykładowymi zastosowaniami mogą być:

  • w pełni zarządzalne wirtualne serwery, które mogą obsługiwać Twoje aplikacje i strony internetowe;
  • bezserwerowe funkcje, które mogą monitorować zasoby i podejmować niezbędne działania;
  • hosting statycznych stron internetowych lub przechowywanie ogromnych ilości danych w celu publicznego lub prywatnego dostępu;
  • obsługa serwerów e-mail;
  • migrowanie i tworzenie nowych baz danych w chmurze;
  • tworzenie interfejsów API REST do wymiany informacji między interfejsami API.

AWS świetnie sprawdzają się jako komponent uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Są niezastąpione przy analityce i monitoringu, szczególnie na skalę Big Data. Znane są wdrożenia w grach, IoT czy AR & VR… i nie tylko. Pełny zakres funkcjonalności i możliwych zastosowań AWS przedstawię w kolejnych artykułach, w których opiszę każdą z usług.

Jakie są popularne usługi AWS?

AWS – jak zacząć?

AWS potrafi przytłoczyć – nie tylko masą funkcjonalności i opcji, ale także samym UI, które zdecydowanie mogłoby być przystępniejsze. Nie jest to jednak powód do zrażania się! Wystarczy, że naukę podzielisz na trzy podstawowe etapy:

Naucz się najważniejszych usług AWS na początku.

Wiele usług AWS zostało zbudowanych na lub dookoła kilku podstawowych, fundamentalnych usług: EC2, IAM, S3, CloudWatch, Route 53, RDS, CloudFormation – i to od nich sugerujemy rozpoczęcie nauki AWS.

Ucz się praktycznie – nie teoretycznie

Tu nie ma dużego zaskoczenia – najlepiej uczymy się poprzez skok na głęboką wodę i praktykę. Zanim jednak zaczniesz programowanie, upewnij się, że wszystko zostało poprawnie skonfigurowane na Twoim koncie (albo przygotuj się na ogromne rachunki!). Zwróć uwagę szczególnie na ustawienia w zakresie: konta root, kluczy dostępu, MFA (eng. multi-factor authentication) i infrastruktury jako kodu.

Ustrukturyzuj naukę

Zaplanuj naukę AWS – inaczej zgubisz się w ogromie informacji i detali (szczególnie, jeżeli uczysz się na własną rękę). Dobrym pomysłem może być skorzystanie z gotowych egzaminów AWS – ich twórcy spędzili mnóstwo czasu na odpowiednim rozplanowaniu pytań i zakresu wiedzy, co możesz wykorzystać do zorganizowania swojej nauki… Bonus? Przy okazji zwiększysz swoje szanse na odpowiednie przygotowanie do egazminów AWS w przyszłości!

Tyle słowem wstępu. W następnym artykule przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym usługom AWS. 

Do przeczytania!

Źródła:

Commission staff working document accompanying the document: Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committe of the Regions Unleashing the Potential of Cloud Computing in Europe (SWD (2012) 271 final). Komisja Europejska, 2012-09-27. s. 8. [dostęp 2012-10-10].
https://aws.amazon.com/ [dostęp 2020-06-01].
https://www.quora.com/Who-are-the-top-10-Amazon-AWS-customers [dostęp 2020-06-01].

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!
POROZMAWIAJMY O WSPÓŁPRACY
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.