Content w branży beauty – jaki i jak go tworzyć?

Joanna Kabsch
Content w branży beauty - jaki i jak go tworzyć?

Content, czyli treść komunikacji firmy ze światem zewnętrznym, jej przyszłymi i obecnymi klientami to niezwykle ważna kwestia. Dobry content może zmienić całkowicie postrzeganie firmy, grupę docelową jej klientów, zwiększyć sprzedaż i znacznie poprawić cały wizerunek marki. Przekłada się zatem na najważniejsze aspekty jej sukcesu. Warto pamiętać, że użytkownik, do którego dociera treść naszej komunikacji zna naszą firmę tylko z tego jak ją przedstawiamy my i jakie opinie wystawiają nam nasi obecni klienci. Czyli to, jaką treścią – obrazowo, pisemnie, – dzielimy się z odbiorcami ma ogromne znaczenie. W ogólnej, zewnętrznej ocenie firmy z branży beauty rekomendacje klientów są również bardzo istotne, dlatego postanowiliśmy poświęcić im cały kolejny artykuł (już wkrótce na naszym blogu).

Recykling contentu

Do tworzenia odpowiedniego rodzaju treści potrzebny jest dokładny research, narzędzia, plan i często też pomoc specjalistów, przykładowo przy montażu. Cały proces często jest złożony, trzeba poświęcić na niego czas i pieniądze. Dlatego pytanie brzmi – Czy to się opłaca? Stworzenie infografiki na bloga lub video na samego Facebooka może wydawać się ekstrawagancją. Nic bardziej mylnego. Jeżeli sprzedajemy klientom sposób bycia, chcemy, żeby nam zaufali i zgłaszali się ze swoimi problemami właśnie do nas to niezbędne jest przy promocji naszej firmy pokazywanie dobrego contentu. Kolejną kwestią jest fakt, że dobrą treść można umieszczać na wielu kanałach promocji firmy. Gdy przykładowo robimy na bloga infografikę dotyczącą historii zabiegów laserowych z ostatnich kilkunastu lat, możemy później tą infografikę podzielić (pociąć) na odpowiednie okresy czasu i opublikować również na Instagramie, na Facebooku, Twitterze. Chcąc wypromować najnowsze zabiegi laserowe w klinice można też wysłać infografikę jako mailing do naszych klientów. Przy tworzeniu takiego rodzaju contentu, który będzie później używany na innych kanałach promocji, warto założyć sobie to wcześniej, żeby przy jego produkcji już podzielić materiały na segmenty.

Świetnym przykładem contentu, który można podzielić i używać do promocji na wielu kanałach jest video. Jeśli potrzebujemy zorganizować cały plan zdjęciowy z wypożyczonymi lampami i całym sprzętem to najlepiej jest już na ten sam dzień zaplanować parę innych produkcji, to po pierwsze. Czyli na planie zdjęciowym planujemy również przykładowo sesję osób/produktów, wywiady i kręcimy video właściwe. Ponad to przed filmowaniu i montażem najlepiej jest założyć już od samego początku jakie segmenty będziemy używać do promocji jakich usług. Tym sposobem film będzie nam później łatwiej podzielić i wykorzystać do stworzenia całej kampanii reklamowej na różnych kanałach. Przykładów wielokrotnego wykorzystania treści jest wiele, warto jest dlatego pomyśleć o tym argumencie następnym razem, gdy będziecie się zastanawiać czy poświęcić czas i pieniądze na content dobrej jakości.

Rodzaje contentu

Jest wiele sposobów na przyciągnięcie uwagi klienta stworzoną przez nas treścią. Możemy zdecydować się na przekaz graficzny, filmowy, pisemny, muzyczny, pod postacią wydarzenia itd. Dzisiaj przybliżymy Wam te najbardziej sprawdzone przy promocji marki online.

Artykuły

Jako ekspert w branży beauty powinieneś dzielić się swoją wiedzą. Dobrym na to sposobem jest pisanie artykułów blogowych na tematy związane z Twoją specjalnością, które ukazują się na blogach zaprzyjaźnionych influencerów, czy partnerów w branży. Pokazujesz w ten sposób, że jesteś otwarty na współpracę, ale przede wszystkim, że znasz się na rzeczy. W branży beauty zaufanie do wiedzy i umiejętności usługodawców jest kluczowe, w końcu klienci oddają się w Twoje ręce i muszą być przekonani, że zrobisz wszystko, aby im pomóc i że oferujesz zabiegi na najwyższym poziomie.
Gdzie?
Taki rodzaj contentu najlepiej sprawdzi się oczywiście na blogu, jednak bardzo dobrze będzie działał również przy promocji na Facebooku.

Najpopularniejszy teraz format w marketingu online – video – sprawdza się do tego idealnie. Warto dlatego zainwestować czas w stworzenie filmowego poradnika, video, np. list top10 najlepszych zabiegów rozwiązujących problem naszego potencjalnego klienta, czy film pokazujący przebieg mniej inwazyjnego zabiegu. To bardzo dobry sposób, aby pokazać, że firma jest nowoczesna i idzie z duchem czasu nie tylko w kwestii nowych zabiegów czy maszyn, ale także marketingu. Filmy są dobrym rozwiązaniem, bo przyswajane są szybciej, a użytkownicy chętnie je oglądają, ponieważ zapewniają nie tylko wiedzę, ale też rozrywkę.
Gdzie?
Dobrze przemyślany content video z bloga może też genialnie zagrać na Facebooku, czy krótsze jego formy na Instagramie.

Infografika

Infografika, czyli przekazywanie informacji w sposób graficzny, przystępny i zrozumiały dla odbiorcy. Infografiki sprawdzają się idealnie, gdy chcemy przekazać dużo wiedzy w jednym przekazie. Infografiką możemy przedstawić przykładowo oś czasu na której zaznaczymy jak w jakimś okresie zmieniły się zabiegi czy produkty, zaczynając od bardziej prymitywnych form i kończąc na najnowszych rozwiązaniach, które oferujemy w naszej firmie. Możemy też pokazać użytkownikom ogólny przekrój przez zmieniającą się branżę beauty lub nawet pokazać jakie zabiegi na przestrzeni lat są najpopularniejsze w naszej klinice.
Do tworzenia infografik wykorzystujemy najnowsze narzędzia graficzne i posługujemy się obecnymi trendami graficznymi.
Przykładem infografiki jaką stworzyliśmy dla Credit Agricole jest “Kobiety biznesu 2017-2018” https://www.casfera.pl/infografika-kobiety-sukcesu-201718/
Przykładem takiej formy jest na stronie https://mamstartup.pl/ w temacie beauty jest raport z podsumowania branży: https://mamstartup.pl/raport/11753/co-piszczy-w-branzy-beauty-infografika-lavito-pl
Gdzie?
Infografiki świetnie sprawdzają się na blogu, jako dłuższa forma przekazu. Dzięki jednak temu, że wiedza przez nią jest podana w tak przystępny dla użytkownika, graficzny sposób to równie dobrze możemy opublikować ją na Facebooku. Również, gdy odpowiednio to zaplanujemy, to infografika może być podzielona na segmenty i publikowana jako content na Instagramie. W ostatnim przypadku można zrobić z takiej infografiki cykl i dodawać posta co tydzień. Na samym końcu natomiast publikujemy całość na blogu i Facebooku. Warto zastanowić się wcześniej nad treścią, wtedy można zorganizować wokół tej formy przekazu całą kampanię na parę tygodni na wielu kanałach komunikacji marketingowej.

Poradniki

Poradniki to chyba najważniejszy rodzaj contentu w branży beauty, ponieważ polega ona w głównej mierze na rozwiązywaniu problemów swoich klientów. Przyszły pacjent chce wiedzieć, że ma do czynienia z ekspertami, jest ciekawy jak specjaliści myślą i czy jego ewentualny problem będzie rozwiązany z należytą uwagą i w sposób najlepszy dla niego. To wszystko właśnie można pokazać klientowi tworząc poradniki.
Przy samej formie poradnikowej mamy morze możliwości. Możemy tworzyć cykle i wywiady z ekspertami z firmy w formie video, artykuły merytoryczne opisujące problem i rozwiązujacy go zabieg lub produkt, graficzne wykresy, infografiki, wywiady z zadowolonymi pacjentami, którzy opowiadają o historii swojego problemu, itd.
Gdzie?
Poradniki sprawdzają się świetnie na każdym kanale promocji, zależy tylko jaką formę poradnika dobierzemy do specyfiki konkretnej platformy online. Wiadomo, że krótsze formy będą się lepiej sprawdzać na mediach społecznościowych, dłuższe natomiast na blogach.

Konkursy

Prowadzenie konkursów na naszych kanałach komunikacji to przede wszystkim budowanie zaangażowania naszych klientów. Pobudzamy ich tym do działania, poznawania nowych zabiegów, metod ich przeprowadzania, a osoby które wygrają mogą poddać się darmowym zabiegom w klinice. My natomiast możemy zrobić dodatkowy content.
Gdzie?
Do przeprowadzenia konkursów świetnie nadają się media społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram. Można je również przeprowadzać na żywo w klinice w połączeniu z promocją na stronie www i innych kanałach.

Videorelacje

Fotograficzne i video relacje z życia firmy są z pozoru mało spektakularne, ale z naszego doświadczenia bardzo skuteczne przy angażowaniu użytkowników. Warto jest dzielić się z nimi zdjęciami i filmikami podczas mniej inwazyjnych zabiegów (za zgodą pacjenta), w czasie rocznic w klinice, casual friday pizza z pracownikami, wyjazdów firmowych, wypadów, pobytu na szkoleniach, czy konferencjach. Użytkownicy bardzo dobrze reagują na takie relacje, skracamy tym sposobem dystans między pracownikami firmy a klientem i tym samym wzbudzamy w nich zaufanie i pozytywne uczucia. Łatwiej na pewno będzie pacjentowi przyjść pierwszy raz do kliniki, którą już trochę chociaż zdążył poznać na platformach społecznościowych, niż do takiej, gdzie zupełnie nie wie czego ma się spodziewać.
Gdzie?
Taki content z naszego doświadczenia najlepiej działa na Facebooku i Instagramie, gdzie użytkownicy “podglądają” życie swoich znajomych i chętnie również angażują się w życie swoich ulubionych firm.

Kampania z Influencerami

Ponieważ branża kosmetyczna opiera się w dużej mierze na rekomendacji, pomoc influencera z danej dziedziny może być kluczowa. Bardzo ważne jest też, aby dobrać influencera do osobowości klienta jakiego chcemy pozyskać. Jeśli sprzedajemy usługi premium to współpraca z młodą influencerką reklamującą pomadki i brokat nie będzie przynosiła odpowiednich efektów. Cały czas trzeba brać pod uwagę grupę docelową naszych działań. Influencerzy na swoich kanałach promocji typu blog, youtube, instagram mogą testować produkty marki, czy brać udział w pokazach zabiegów, a potem opowiadać o ich efektach grupie swoich fanów. Pozwala to na zwiększenie zasięgu komunikacji marki na osoby związane z influencerem.
Przy pracy z dobrymi influencerami najlepiej jest zaplanować kampanię na wszystkich kanałach promocji. Można przykładowo zaplanować następujące działania:

 • Stworzyć banery na stronę www,
 • Zorganizować wydarzenie na Facebooku wraz z influencerem
 • Zaplanować materiały na Instagram,
 • Stworzyć plan postów na Facebooku
 • Przygotować konkurs z influencerem na Instagram i Facebook
 • Zorganizować spotkanie w klinice, na którym będzie można się spotkac z influencerem
 • Nagrać relację live na Fanpage’u influencera na Facebooku z wydarzenia w klinice
 • Nagrywać relacje na Instagramie z wydarzenia
 • Nagrać porady, wywiady z ekspertami i klientami na video podczas spotkania w klinice
 • Zrobić pokazy zabiegów, w których będzie brał udział nasz influencer
 • Opublikować wszystkie relacje video i foto na kanałach promocji online
 • Napisać posty blogowe omawiające wydarzenie, zabiegi przeprowadzane na spotkaniu i całą, świetną współpracę z influencerem.

Twórz content

Content przede wszystkim tworzymy dlatego by wykreować obraz naszej firmy w oczach stałego i przyszłego klienta. Najwyższą jakość i różnorodność treści na wielu kanałach promocji przekuwamy w sprzedaż produktów i usług oraz poprawienie wizerunku firmy. Tworzymy content by przyciągnąć odpowiednich klientów, którym potrzebne są dokładnie te usługi, które oferujemy, przez co korzystając z nich są bardzo zadowoleni i potem do nas wracają.

 

Joanna Kabsch

Jak możemy Ci pomóc?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!
POROZMAWIAJMY O WSPÓŁPRACY